مرکز نوآوری

در پاسخ به گذر از دانشگاه‌های نسل اول به دانشگاه‌های کارآفرین و نوآور، کارگروه کارآفرینی و اشتغال دانشکده علوم زمین با هدف توسعه فرهنگ کارآفرینی و برگزاری استارت‌آپ‌ها و تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده دانشی علوم‌‌زمین در سال 1396 تشکیل و آغاز به‌کار نمود. هسته اصلی این کارگروه را دکتر جمیله توکلی‌نیا رئیس دانشکده علوم زمین، دکتر فریبرز مسعودی، معاون پژوهش و فناوری وقت دانشکده علوم زمین، و تعدادی از اعضای هیات‌علمی جوان گروه‌های آموزشی مختلف دانشکده تشکیل داده است.
با تدوین آیین نامه اجرایی، 4 بخش کلی، آموزش، پژوهش و نوآوری، ارتباطات و فناوری و توسعه کسب و کار تعریف و در طول حدود 4 سال فعالیت این کارگروه، نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی متعددی برگزار شد. استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان برای اولین بار در این دانشکده آغاز و از این‌رو علاوه بر عقد تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین دانشکده علوم زمین و پارک علم و فناوری دانشگاه شهیدبهشتی با هدف تسهیل فرآیند استقرار واحدهای فناور با هویت پارک علم و فناوری دانشگاه شهیدبهشتی؛ در سال 1397 با تخصیص فضای کار اشتراکی موقت اقدام به تاسیس «مرکز کارآفرینی تخصصی حوزه علوم زمین» شد. این فضا آغازی برای استقرار مراکز نوآوری در دانشگاه بوده است.
در حال حاضر شرکت فناور توسعه دانش و هنر گوهرشناسی (جمسا) با آزمایشگاه تخصصی گوهرشناسی و همچنین موسسه فناوری و کیفیت آب فوکا به ترتیب به عنوان واحدهای فناور پارک و رشد مشغول به‌کار هستند.
به استناد آیین‌نامه ایجاد مرکز نوآوری مصوب 1395/09/03 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به‌منظور ترویج و اشاعه فرهنگ نوآوری و توسعه کسب و کار های دانش‌بنیان و خلاق برای دانشکده‌­ها و پژوهشکده­‌های دانشگاه شهید بهشتی در سال 1399 مرکز کارآفرینی تخصصی حوزه علوم زمین به مرکز نوآوری دانشکده علوم زمین تغییر نام یافت و در فضای جدیدی که پارک علم و فناوری دانشگاه تجهیز نموده است ادامه فعالیت می‌دهد. فضای تخصیص یافته 75 متر مربع است. در حال حاضر، تعدادی از واحدهای اولین طرح نوآ و موسسه فناوری و کیفیت آب فوکا در مرکز مستقر هستند و شرکت توسعه دانش و هنر گوهرشناسی نیز در دانشکده فعالیت دارد.
دانشکده علوم زمین اهداف کاربردی خود را از سال 1396 بر اساس توانمندی‌های دانشکده و اسناد بالادستی (سند چشم‌انداز علمی کشور، اهداف کاربردی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه و به خصوص بر‌اساس نیاز کاربردی جامعه در محورهای کلی گوهرشناسی، کانی‌ها و سنگ‌های صنعتی، مخاطرات، گردشگری، نفت، توریسم، مطالعات ناحیه‌ای و آمایش تعریف نموده و بر اساس آن مراکز پژوهشی گوهرشناسی، نفت و مطالعات ناحیه‌ای را تاسیس و شرکت‌های فناور را در راستای اهداف تعریف شده توسعه می‌دهد.
مهمترین هدف از تاسیس مراکز، ایجاد ارتباط بین‌رشته‌ای برای فعالیت‌های پیش‌بینی شده بوده است و تاکنون برای مثال در زمینه گوهرشناسی ارتباط دانشگاهی بین دانشکده و پژوهشکده‌های علوم زمین، شیمی، هسته‌ای، باستان‌شناسی، لیزر و پلاسما و در بخش ارتباط با صنعت همکاری با اتحادیه طلا و جواهر، پژوهشکده میراث فرهنگی، پژوهشکده انرژی و مواد، بخش موزه بانک مرکزی و انجمن سنگ ایران ایجاد شده است.
دانشکده علوم‌زمین امیدوار است با برنامه ای مدون در راستای اهداف کاربردی تعریف شده مورد نیاز جامعه بتواند در توسعه شرکت‌های فناور نقش موثری داشته باشد.