صفحه اصلی
آئین تکریم رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید دانشکده علوم زمین برگزار شد
  • 1597 بازدید

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده، در این مراسم که دکتر سعدالله نصیری قیداری، رئیس دانشگاه و جمعی از اعضای هیأت رئیسه دانشگاه و اعضای هیأت علمی دانشکده علوم زمین در آن حضور داشتند، دکتر نصیری با قدردانی از زحمات دکتر جمیله توکلی نیا، رئیس پیشین دانشکده علوم زمین، دکتر عباس صادقی را به عنوان سرپرست دانشکده معرفی کرد.

در ابتدا در این مراسم دکتر نصیری، رئیس دانشگاه با تأکید بر اهمیت و ظرفیت‌های دانشکده علوم زمین گفت: دانشکده علوم زمین از لحاظ سابقه، تعداد گروه‌ها و تخصص‌های مختلف و همچنین از نظر امید به کارآفرینی از دانشکده‌های مهم دانشگاه شهید بهشتی است.

رئیس دانشگاه گفت: خانم دکتر توکلی‌نیا که سه دوره ریاست دانشکده علوم زمین دانشگاه شهیدبهشتی را بر عهده داشتند یکی از افراد بااخلاق و مورد احترام دانشگاه هستند و الحمدالله دوره طولانی مسئولیت ایشان با موفقیت و خوش‌نامی به پایان رسیده است که برای ایشان آرزوی توفیق دارم.

ادامه‌دهنده مسیر اساتیـدم بودم

دکتر جمیله توکلی نیا، رئیس سابق دانشکده علوم زمین، با تقدیر از همیاری روسای سایر دانشکده‌ها و استادان و همکاران دانشکده علوم زمین تصریح کرد: بنده از زمان دانشجویی خود در دانشکده علوم زمین دینی را نسبت به دانشکده بر گردن خودم حس می‌کردم که سعی کردم از زمان به عهده گرفتن مسئولیت به عنوان مدیر گروه تا امروز که مسئولیت ریاست دانشکده را به اتمام رسانده‌ام آن را به دانشکده ادا کنم.

وی در توضیح برنامه‌های آموزشی انجام شده در دوره ریاست خود گفت:  تثبیت برنامه‌های آموزشی و طراحی چارت جدید دانشکده، بازنگری در تمام دوره‌ها و مقاطع تحصیلی، تغییر و اصلاح در نظام کدگذاری درسی، حذف نظام‌های آموزشی منسوخ، کاهش سنوات و ماندگاری دانشجویان از جمله برنامه‌های آموزشی دوره ریاست بنده در دانشکده بود.

وی افزود: پذیرش دانشجو در رشته‌های جدید از دیگر اقدامات بود که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌های طبیعت‌گردی، مخاطرات محیطی، برنامه‌ریزی گردشگری، کانی و سنگ‌های معدنی در مقطع کارشناسی و جغرافیای سیاسی در مقطع دکترا اشاره کرد.

دکتر توکلی‌نیا خاطرنشان کرد: در دانشکده اقدامات متعددی در زمینه پژوهشی انجام شد که از جمله آن‌ها می‌توان به شکل‌گیری هسته پژوهشی مطالعات خلیج‌فارس و خاورمیانه و هسته گوهرشناسی، اخذ موافقت اصولی برای سه مرکز پژوهشی نفت و گاز، گوهرشناسی، مطالعات ناحیه‌ای آمایش، اخذ مجوز برای قطب گوهرشناسی، طرح‌های برون دانشگاهی شامل چهار طرح کلان روستایی و دو طرح در زمینه نفت و گاز اشاره کرد.

وی ادامه داد: برگزاری سالانه همایش‌ها از جمله برگزاری پنجمین کنگره جغرافی‌دانان، همایش بین‌المللی جهان اسلام، همایش انجمن زمین‌شناسی ایران و همایش‌های متعدد دیگر، افزایش تعداد مقالات و تألیف کتب، انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با پژوهشکده جمعیت‌شناسی، مرکز مطالعات شهر تهران، وزارت کشور و شرکت نفت، راه‌اندازی مرکز کارآفرینی و اشتغال در دانشکده، اختصاص فضا به مرکز نوآوری و رشد، حمایت و تقویت مجلات و کسب ۴ جایزه بنیاد ملی نخبگان از جمله فعالیت‌های دانشکده علوم زمین در ۸ سال گذشته هستند.

 

به دنبال افـزایش تنـوع در رشته‌ها هستیـم

در ادامه دکتر منیژه قهرودی، معاون آموزشی دانشکده علوم زمین تأکید کرد: مهم‌ترین وظیفه معاون آموزشی این است که بتواند سیاست‌های دانشگاه که از طرف هیات رئیسه دانشگاه و معاونت آموزشی، دفتر برنامه‌ریزی و خدمات آموزشی ابلاغ می‌شود در دانشکده اجرایی کند و تلاش ما در دانشکده علوم زمین این بوده که در سیاست‌های آموزشی پیش‌قدم باشیم.

وی افزود: ما در دانشکده علوم کاهش دانشجو داشتیم که بخشی از آن در راستای سیاست معاونت آموزشی دانشگاه بوده است. در این دانشکده به دنبال افزایش تنوع رشته‌ها هستیم به ‌طوری ‌که از سال ۹۴ تا کنون ۲۰ درصد بر تنوع رشته‌های علوم زمین افزوده شده و به سمت میان رشته‌ها و رشته‌هایی که در بازار اشتغال تقاضای بیشتری برای آن‌ها وجود دارد رفتیم.

دکتر فریبرز مسعودی، معاون پژوهشی با تأکید بر اهمیت فعالیت‌های بین‌المللی دانشکده‌ها گفت: در سه دوره مدیریتی گذشته، در راستای ارتقاء فعالیت‌های بین‌المللی، علاوه بر همایش‌های ملی که سالانه در دانشکده برگزار می‌شد هر سال یک سمینار یا نشست با حضور سخنرانان خارجی داشتیم. گذشته از این حضور اعضاء هیات علمی دانشکده در مجامع بین‌المللی پررنگ است و شاهد مقالات مشترک زیادی از آنان هستیم.

وی افزود: برای توسعه کارهای بین‌رشته‌ای و بین گروهی سه مرکز در دانشکده ایجاد شد که همگی موفق عمل کرده‌اند. این دانشکده در نوآوری، اشتغال‌زایی و کارآفرینی پیشگام بوده و کارگروه و کمیته کارآفرینی و اشتغال و آئین‌نامه آن اینجا تدوین شده است. علاوه بر این مرکز اشتغال و کارآفرینی برای اولین بار در دانشکده علوم زمین ایجاد شد و شرکت‌های دانش‌بنیان برای اولین بار در این دانشکده فعالیت خود را آغاز کردند.

 

دکتر عباس صادقی، سرپرست جدید دانشکده علوم زمین گفت: دانشکده علوم زمین که تا کنون بیش از چهل سال از عمر آن می‌گذرد به همت تنی چند از بزرگان تأسیس شده و با تلاش و همکاری دلسوزانه افراد زیادی که بدون هیچ ادعا و چشمداشتی از خود مایه گذاشتند به رشد و تکامل خود ادامه داده است. قطعاً اگر این تلاش بی‌وقفه نبود امروز این دانشکده به این حد از توسعه نرسیده بود.

وی تأکید کرد: این دانشکده به واسطه دارا بودن رشته‌های کاربردی و در کنار آن‌ها وجود سه مرکز پژوهشی اکتشاف نفت و گاز، گوهرشناسی و مطالعات ناحیه‌ای و آمایش، دانشکده پر پتانسیلی به شمار می‌رود؛ اما این پتانسیل‌ها به‌رغم برداشتن گام‌های مؤثر هنوز صد در صد به فعلیت نرسیده و به زمان و کوشش مضاعف نیاز دارد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر با وضع قوانین دست و پاگیر از سوی وزارت عتف مواجه هستیم؛ به طوری که اگر پایان‌نامه دانشجویی که می‌خواهد با کمبود امکانات کار سخت انجام دهد مشکل داشته باشد و روند کارش طولانی شود، برای او سنوات در نظر گرفته می‌شود و به مشکل می‌خورد؛ در حالی‌که در گذشته انعطاف بیشتری در این زمینه وجود داشت.

دکتر صادقی خاطرنشان کرد: تکمیل و تنظیم هرم هیات علمی و نیروهای مراکز؛ توسعه کمی و کیفی مراکز پژوهشی به منظور جذب پروژه‌های کلان صنعتی، تعادل بین رشته‌های کارشناسی و رشته‌های تحصیلات تکمیلی و حرکت بیشتر به سوی تحصیلات تکمیلی، گسترش ارتباطات با مراکز برون دانشگاهی در راستای جذب امکانات برای همکاران و کار دانشجویان و ایجاد ظرفیت فعال در جذب دانشجویان پسادکترا و دانشجویان خارجی از جمله محورهایی هستند که به توجه و تلاش مضاعف نیاز دارند.

در بخش دیگری از این نشست برخی از اعضای هیأت علمی دانشکده علوم زمین با تقدیر از زحمات دکتر توکلی در مدت تصدی ریاست دانشکده، برای دکتر صادقی آرزوی توفیق نمودند و  نقطه نظرات خود را با اعضای هیأت رئیسه مطرح کردند.

 

گزارش تصویری مراسم

افزودن نظرات